visible.cz - buďte vidět

Naučte se, jak odlišit dobrou e-marketingovou nabídku od špatné.

Blog / Novinky »

Nastupuji do Google Praha

19. leden Od konce ledna se stávám zaměstnancem firmy Google (a to i přes to, že jsem se nedávno kasal, že ...


čtěte dál »

Google Analytics v češtině

13. prosinec Jen krátce: Google Analytics od včerejška běží i v češtině. Stačí ji pouze nastavit (klikněte na ...


čtěte dál »

Návštěva v Google Praha

10. listopad Včera jsem měl možnost navštívit kanceláře Google pro Českou republiku. Jak asi víte, Google má v...


čtěte dál »

Jak hackovat pomocí Googlu

Že na bezpečnost kašle řadový uživatel internetu, o tom všichni víme a těžko s tím někdo pohne. Co je však mnohem horší, podobně laxní jsou i mnozí webmasteři. Pravděpodobně si myslí, že "jim se to nemůže stát", protože kdo by v té kupce sena (Internet) hledal tu jejich jehlu (bezpečností díru). Kdo? Přece Google.

Vítej v phpMyAdmin... který by ti správně neměl říkat pane.

Prosba: Následující informace jsou myšleny jako upozornění pro zbrklé a nedůsledné správce webů. Prosím nezneužívejte je. Pokud máte nutkání ničit cizí práci, jděte raději rozkopávat bábovečky někam na dětské hřiště. Děkuji.

Pokročilé operátory vyhledávače Google jsou sice užitečná, ale také pěkně nebezpečná věc. Ty nejhloupější bezpečnostní díry lze totiž najít právě s jejich pomocí. Řekněme například, že někdo používá phpMyAdmin a zapomene nastavit heslo pro uživatele root. Pokud je jeho vstupní phpMyAdmin stránka indexovaná Googlem, je takový člověk v podstatě napospas hackerům a nudícím se teenagerům.

Těm totiž stačí vyhledávat následující řetězec:

intitle:phpMyAdmin "Welcome to phpMyAdmin ***" "running on * as root@*"

Takové hledání vrátí všechny vstupní stránky phpMyAdminu, ve kterých je uživatel rovnou přihlášen jako root (všechna práva). Hackerovi stačí vybrat si některý z výsledků vyhledávání a má okamžitou možnost číst, upravovat i mazat databáze.

Makejte, pánové, makejte. Koukám na vás.

"Užitečnost" pokročilých operátorů ale nekončí u phpMyAdminu. Můžete najít stránky, skrze které lze bez autorizace uploadovat vlastní fotky na cizí fotoalba, nebo konfigurovat tiskárny s webovým přístupem. Můžete také hledat stránky, které si webmasteři přáli vynechat z indexu Google (pomocí robots.txt) nebo přístupy na dálkově ovladatelné průmyslové webkamery.

Doufám, že jsem vás moc nevystrašil... ale bylo to pro vaše dobro. :)

Via Compiler.

Přidat stránku do: linkuj.cz | jagg.cz | del.icio.us

Zápis v blogu visible.cz z 13. září 2007. Autorem je Filip Hráček. Pro pravidelný příjem novinek o SEM, SEO a internetovém marketingu se přihlaste k našemu RSS Blog RSS Feedu.

Komentáře

eLKa, 13. září 2007:

Tak to je teda fakt síla :-)

fakam, 13. září 2007:

no nejako mi to nefunguje, alebo idealna stranka je na nete len jedna?

AdaMM, 13. září 2007:

na letošním cebitu byla na toto téma moc pěkná přednáška s ukázkami před očima žasnoucích návštěvníků - nejvíc se mi líbila situace, kdy byla cena objednávané pizzy v řetězci jako součást adresy stránky a stačilo umazat nulu a ejhle, z objednávky za 10 euro byla objednávka téhož za 1 euro :)

Filip, 14. září 2007:

@fakam: Jestli myslíš ten phpMyAdmin hack, tak ten funguje jenom na určité verzi phpMyAdminu. To jsem v článku schválně nezmínil.

@AdaMM: Škoda, že jsem zatím něco podobného nenašel ve finančním sektoru... :)

Dave, 14. září 2007:

Myslím, že tyhle články píšou iditoti, kteří nevědí co skutečně znamená spravovat rozsáhlý web. N

Muska, 10. ledna 2008:

Hladam velmi dobre heckera aj bi som za tu sluzbicku zaplatil ale neda sa lebo nemam peniaze hladam heckera ak vie dakto dobre heckovat nech sa mi ozve na mail pre dobreho heckera neni problem zistit moj mail strasne vam dakujem ak sa mi ozvate lebo jeden buzerant ma nasral stresne vas prosim ozvite sa mi na mail
Spozdravom Muska

Otázky a odpovědi »

Jak krátkodobě zvýšit návštěvnost webu?

Nové návštěvníky lze získat během několika hodin pomocí PPC kampaní ve vyhledávačích, a to od 20 haléřů za jednoho. Výhody oproti tradičním bannero...

čtěte dál »

Jaká cena za proklik se ještě vyplatí?

Pokud si odmyslíme všechny "nevyčíslitelné" faktory (viz níže), je postup velmi jednoduchý. Následující vzorec je myšlen pro internetový obchod, al...

čtěte dál »

Jak dostat stránku na první místa ve vyhledávačích?

Na to neexistuje (jak správně tušíte) jednoduchá odpověď. Na druhou stranu to dnes již není ani žádné voodoo. Podobor internetového marketingu, kte...

čtěte dál »