visible.cz - buďte vidět

Zjistěte, jak se zvyšuje návštěvnost stránek. Neplaťte pseudoexpertům.

Blog / Novinky »

Nastupuji do Google Praha

19. leden Od konce ledna se stávám zaměstnancem firmy Google (a to i přes to, že jsem se nedávno kasal, že ...


čtěte dál »

Google Analytics v češtině

13. prosinec Jen krátce: Google Analytics od včerejška běží i v češtině. Stačí ji pouze nastavit (klikněte na ...


čtěte dál »

Návštěva v Google Praha

10. listopad Včera jsem měl možnost navštívit kanceláře Google pro Českou republiku. Jak asi víte, Google má v...


čtěte dál »

MS Word on-line? 3 důvody, proč si nenechat ujít novou aplikaci Buzzword

Dnes jsem měl (v ČR zatím zřejmě exkluzivní) možnost testovat internetovou alternativu MS Wordu, Buzzword, v její neveřejné betaverzi. Řeknete si: kdo potřebuje další on-line textový procesor, když už existují Google Docs a Zoho Writer? Čím nás může ohromit další AJAXová aplikace? Možná ničím. Zato Flashová aplikace (kterou Buzzword je) nám může nabídnout hodně nového. Nabízím tři důvody, proč byste si program Buzzword neměli nechat ujít, a přihazuji malé video.

  1. Flash. Vím, že začínat pozlátkem se moc nenosí, ale uznejte... čekali jste po zkušenosti s používáním Google Docs, že by internetový texťák mohl vypadat lépe než Word? Já tedy ne, a to při vší úctě k AJAXové magii, kterou programátoři Googlu předvádějí.

    Právě Flashové pozlátko se přitom může pro mnohé ukázat jako rozhodující argument, proč zahodit Word nebo OpenOffice a začít používat on-line kancelářskou aplikaci.

  2. Interface. Na Buzzword se nejenom krásně dívá, ale je zároveň překvapivě uživatelsky příjemný. Tvůrci aplikace nezvolili klasický přístup pomocí plovoucích oken, místo toho byly veškeré ovládací prvky včleněny do dvou pevných toolbarů nad a pod dokumentem. Výsledkem je velmi srozumitelný a příjemný interface, který dává do popředí to důležité: obsah textového souboru.

  3. Možnosti sdílení. Důležitou výhodou webových kancelářských řešení je možnost snadné kolaborace na dokumentech. Ani zde Buzzword nezklamal: zatím nabízí tři role: autor, recenzent a čtenář. Autor (nebo spolu-autor) má všechna práva, recenzent může vkládat komentáře a čtenář může pouze číst.

    Vtipně je řešena i práce s verzemi: Buzzword předpokládá, že každý zásah do dokumentu myslíte vážně a tak průběžně ukládá (nenajdete zde žádné Ctrl-S ani ikonku diskety). Pokud se chcete v určitý moment vrátit k předchozí verzi, máte kromě obvyklého undo k dispozici také historii, kde jsou uloženy desítky verzí, kterými váš dokument stačil projít. Návrat k jedné z předchozích verzí je pak otázkou jednoho kliknutí.

Buzzword je vyvíjen webovými veterány z Virtual Ubiquity, a to v Adobe Flex. Aplikace bude pravděpodobně dostupná i v off-line verzi ke stažení. Veřejný release je plánován na tento podzim.

Raději ještě jednou zdůrazním, že jsem testoval neveřejnou betaverzi, tedy zdaleka ne plně funkční produkt. Chyběla mi možnost používat českou interpunkci (čárky fungují, háčky ne) a jednou mi aplikace spadla, byť velmi elegantně (žádná ztráta dat, žádné ošklivé Windows okno). V plné verzi přibude například možnost Cut and Paste obrázků "zvenčí" do dokumentu nebo anglická kontrola pravopisu.

Děkuji Lise Underkofflerové z Virtual Ubiquity za laskavé poskytnutí přístupu k betaverzi.

V případě, že vám nestačila moje krátká a němá ukázka, doporučuji oficiální demo z května.

Přidat stránku do: linkuj.cz | jagg.cz | del.icio.us

Zápis v blogu visible.cz z 13. srpna 2007. Autorem je Filip Hráček. Pro pravidelný příjem novinek o SEM, SEO a internetovém marketingu se přihlaste k našemu RSS Blog RSS Feedu.

Komentáře

mirecekp, 13. srpna 2007:

Opravdu povedené? kdy se dostane beta verze mezi lidi?? taky bych si to rád otestnul...
Jinak na první pohled fakt povedený...lze tam třeba měnit vzhled protože mi to přišlo jako ve stylu visty. nebo se pletu ?

mirecekp, 13. srpna 2007:

za opravdu povedené měl být vykřičník :-)

Filip, 15. srpna 2007:

Ne, vzhled (zatím?) měnit nejde. Ale připadá mi celkem neutrální, bez dominantních barev (jakou je třeba v XPčkách modrá), takže si dokáži představit, že si zatím Buzzword vystačí s jedním vzhledem.

Nevím, jestli kdy proběhne veřejné betatestování. Ale už na podzim by měl vyjít první release.

martyone, 7. října 2007:

"""MS Word on-line?"""

..pěkně nesmyslná "věta" ;-) Člověk s průměrným rozhledem napíše: "Textový procesor on-line?"

Otázky a odpovědi »

Jak krátkodobě zvýšit návštěvnost webu?

Nové návštěvníky lze získat během několika hodin pomocí PPC kampaní ve vyhledávačích, a to od 20 haléřů za jednoho. Výhody oproti tradičním bannero...

čtěte dál »

Jak dlouhodobě zvýšit návštěvnost webu?

Pokud jste připraveni na jednorázovou investici peněz a/nebo času, doporučujeme SEO (optimalizaci pro vyhledávače). Nemá sice okamžité výsledky, al...

čtěte dál »

Proč vznikly tyto stránky?

Autor webu pracuje jako Internet Marketing Manager jedné středně velké české firmy. Ze své pozice se setkává s reklamními agenturami a konzultanty ...

čtěte dál »