visible.cz - buďte vidět

Zjistěte, jak se zvyšuje návštěvnost stránek. Neplaťte pseudoexpertům.

Blog / Novinky »

Nastupuji do Google Praha

19. leden Od konce ledna se stávám zaměstnancem firmy Google (a to i přes to, že jsem se nedávno kasal, že ...


čtěte dál »

Google Analytics v češtině

13. prosinec Jen krátce: Google Analytics od včerejška běží i v češtině. Stačí ji pouze nastavit (klikněte na ...


čtěte dál »

Návštěva v Google Praha

10. listopad Včera jsem měl možnost navštívit kanceláře Google pro Českou republiku. Jak asi víte, Google má v...


čtěte dál »

Kolik by vydělala Wikipedia na AdSense?

Podle statistik, které má k dispozici leuksman, zaznamená internetová encyklopedie Wikipedia (a její sesterské stránky Wikimedia) měsíčně dohromady 7 miliard zobrazení (Page Views). Zkusme si vypočítat, kolik by nezisková Wikipedia denně vydělala, kdyby na své stránky přidala reklamy AdSense.

Wikipedia

V následujícím výpočtu budu vycházet z dat, které mám na svých vlastních (nepříliš optimalizovaných) AdSense kampaní, takže rozhodně nejde o nějaký reprezentativní vzorek. Navíc budu dost hrubě zaokrouhlovat. Ale pro představu to snad postačí.

Takže, 7 miliard PageViews měsíčně znamená 233 milionů denně. Můj průměr výdělku je 1 dolar na 3549 zobrazení.

233.333.333 / 3.549 = $65.746

Takže Wikipedia by s AdSensem vydělala zhruba 65 tisíc dolarů denně, tj. při dnešním kurzu kolem milionu a půl korun. To není špatné, že? Pro srovnání, Wikipedia za poslední rok získala na grantech a na příspěvcích (úctyhodný) milión a půl dolarů. Z AdSense by měla ročně jedenáctkrát víc.

Výpočty samozřejmě nelze brát příliš vážně, a to nejen kvůli pofidérním zdrojům dat. Je jasné, že Wikipedia se jen tak svého statutu neziskové organizace nevzdá. Přišla by o obrovskou část své popularity.

Statistiky via Google Blogoscoped.

Přidat stránku do: linkuj.cz | jagg.cz | del.icio.us

Zápis v blogu visible.cz z 13. června 2007. Autorem je Filip Hráček. Pro pravidelný příjem novinek o SEM, SEO a internetovém marketingu se přihlaste k našemu RSS Blog RSS Feedu.

Otázky a odpovědi »

Jak dlouhodobě zvýšit návštěvnost webu?

Pokud jste připraveni na jednorázovou investici peněz a/nebo času, doporučujeme SEO (optimalizaci pro vyhledávače). Nemá sice okamžité výsledky, al...

čtěte dál »

Jak krátkodobě zvýšit návštěvnost webu?

Nové návštěvníky lze získat během několika hodin pomocí PPC kampaní ve vyhledávačích, a to od 20 haléřů za jednoho. Výhody oproti tradičním bannero...

čtěte dál »

Jaká cena za proklik se ještě vyplatí?

Pokud si odmyslíme všechny "nevyčíslitelné" faktory (viz níže), je postup velmi jednoduchý. Následující vzorec je myšlen pro internetový obchod, al...

čtěte dál »